גיל נדל משרד עורכי דין

 

מחיקת הערת יבואן מפר אמון? לא בבית משפט השלום

 
עוד בנושא
הממונה על התקינה: נפתח "מרשם היבואנים"
תיקון החקיקה הצפוי בנושא תקינה
המחוזי מאשר: תוטל סנקציה בגין יבוא מוצרי חשמל ללא אישורי תקן
בית המשפט: לא נפלה הטעייה בסימון אחוז עגבניות בתרכיז עגבניות
עוד בנושא
עדכון בענייני תקנים: הרחבת הקריטריונים לכניסה למצב של "יבואן מפר אמון"
עיקרי החלטת הממשלה בעניין הפחתת חסמי יבוא בתחום התקנים – צעד חשוב בכיוון הנכון
חוק חדש להסדרת יבוא ציוד רפואי
סקירה: עמידה בדרישות התקן הישראלי - קבלת אישור ת"ר וסטטוס "מפר אמון"
סקירה: עמידה בדרישות התקן הישראלי - קבלת אישור ת"ר וסטטוס "מפר אמון"
יבוא טלפונים סלולריים – פיקוח בדיעבד ולא מראש
עוד בנושא

 

עו"ד גיל נדל, עו"ד דייב זיתון,ירדן ברוך

עובדות המקרה:

חברה העוסקת בין היתר בייבוא מוצרים חשמליים להכנת מזון, הגישה תביעה כנגד מכון התקנים ומשרד הכלכלה לשחרור טובין שעוכבו על ידם, בהתבסס על החלטתם לסווגה כמפרת אמון. החברה הגישה תביעה לשחרור הטובין ולהסרת ההערה שנרשמה בדבר היותה מפרת אמון.

על קצה המזלג, חברה תסווג כמפרת אמון במקרה בו הפרה את הוראות פקודת היבוא והיצוא ע"פ הנחיות הממונה על התקינה, והוגדרה ע"י הממונה על התקינה כ"מפרת אימון". סיווג חברה כמפרת אמון, מחייב נקיטה בפרוצדורה מיוחדת בטרם שחרור סחורה המיובאת על ידה, דבר הכרוך, בין היתר, בביצוע בדיקות להתאמת עמידת המוצרים המיובאים בהוראות התקן הישראלי. 

טענות הצדדים

מכון התקנים קבע כי בכל שלושת המוצרים המעוכבים נמצאו ליקויים הדורשים תיקונים והתעקשותם לבדוק את המוצרים המיובאים, הצליחה למנוע את שיווקם של מוצרים פגומים אשר לא עמדו בדרישות התקן והיוו סכנה לציבור.

משרד הכלכלה התייחס לבקשה בדבר מחיקת הערת החברה כמפרת אמון, כאשר לטענת המשרד, הסמכות לבקש מחיקת הערה זו, נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים. בנוסף, בבסיס ההחלטה לסווג את החברה כמפרת אמון, עמדה ההנחה כי החברה הוקמה כחלק משיטת בעליה לחמוק מהצורך לעמוד בפרוצדורה המתחייבת נוכח הגדרת חברות קודמות של בעלי החברה כמפרות אמון.

בסופו של יום, הסחורה נשוא התביעה שוחררה.

החלטת בית המשפט

היות והסחורה שוחררה, בית המשפט נדרש לשאלת מחיקת הערת חברה מפרת אמון.

בית המשפט השלום בחיפה קבע כי אין זה בסמכותו למחוק את הערת החברה כמפרת אמון, אלא הסמכות נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים. קביעתו של בית המשפט השלום נעוצה בעובדה כי סמכות משרד הכלכלה לסווג חברה כמפרת אמון הינה החלטה מכח סמכותו לפי פקודת הייבוא והייצוא, אשר נופלת לגדר סוג המקרים בהם נתונה סמכות הדיון לבית המשפט לעניינים מנהליים וזאת על פי הכתוב בחוק בתי משפט לעניינים מנהליים.

סוף דבר

בית המשפט הורה למחוק את התביעה כנגד משרד הכלכלה בכדי לאפשר לחברה, אם תרצה בדבר, להגיש עתירה מנהלית כנגד ההחלטה לסווגה כמפרת אמון.

  

 

ת"א 36607-06-17 הזמן יבוא ושיווק בע"מ נ' מכון התקנים הישראלי ואח'. פסק דין מיום 28.1.18. בפני כבוד השופט  אמיר סלאמה.

 

*           *           *

 

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.